Відсутність довірливого спілкування з батьками виштовхує дитину з сім’ї, і тоді вона шукає рішення проблем у соціальних мережах. Якщо дитина занурена у власні, часто надумані, проблеми, їй погано, на неї не звертають уваги однолітки, батьки жорстко контролюють, в такому випадку соцмережі можуть стати спусковим гачком для самогубства.

Дітям та підліткам притаманні підвищена чутливість, вразливість, навіюваність, схильність до зміни настрою, слабкість критичних здібностей, егоцентрична спрямованість, імпульсивність у прийнятті рішень. Також підлітковий вік характеризується домінуванням емоції інтересу, яка є генератором пізнавальної активності підлітка. Саме інтерес є пусковим механізмом підліткових девівацій: спробувати щось вперше – алкоголь, наркотики, ранні статеві стосунки, або зареєструватися у небезпечній групі в інтернет-мережі.

Організатори таких груп подають самогубство як пригоду, і дітям це подобається. Адже у них у житті немає пригод. Фанати таких спільнот називають себе "китами". Подібні суїцидальні спільноти називаються "Море китів" і "Тихий дім". У їх прихильників на особистих сторінках зображені відео або малюнки з літаючими китами. Для того, аби вступити в такі групи, потрібно подати заявку для вступу до неї та написати певний текст у себе на сторінці. Якщо адміністрація групи затвердить кандидатуру, то буде проведено невеличке психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті. Наступне повідомлення буде із завданням (опис завдання та час, який дається на його виконання). Виконання кожного завдання (квесту), потрібно фіксувати на фото або відео. На кожне завдання дається обмежений час. Якщо учасник не встигає його виконати, то його виключають з групи. Всього дається 50 завдань (у фейкових спільнотах – від 13 до 50 "квестів"). Адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому практично всі завдання передбачають нанесення дитиною собі каліцтв або заподіяння болю.

Відсутність усвідомлення наслідків та впевненість у тому, що все під контролем, і я можу в будь-який момент зупинитися, занурюють підлітка глибше в «смертельну гру». Але реальність така, що підліток – ще не дорослий, йому важко протистояти жорсткому тиску групи, модератора, який починається при відмові виконувати завдання групи.

На що слід звернути увагу батькам, які поведінкові ознаки мають насторожувати:

1. Підліток не висипається, не дивлячись на те, що спати лягає вчасно. Простежте, чи спить він рано вранці (в проміжок між 4 і 5 годинами).

2. Дитина малює метеликів, китів, єдинорогів.

3. Перевірте групи, в яких він перебуває у соцмережах, якщо серед них зустрічаються ті, що містять в назві фрази “Кити пливуть вгору”, “Розбуди мене в 4.20”, “Тихий будинок”, “Море китів” – дитина в небезпеці. Також зверніть увагу на хештег: домкитов, млечнийпуть, хочувгру, F53, f57, f58, d28. І зовсім страшно, якщо на стіні з’являються цифри – зворотний відлік від 50 до меншого.

4. Дитина не пояснює, куди витрачає кишенькові гроші – фахівці відзначають, що за участь в більшості таких груп учасники сплачують внески.

Головний спеціаліст МОЗ України з питань психіатрії Борис Михайлов прокоментував ситуацію, що склалася в соцмережах таким чином: “Це придушення волі і непомітне підведення людини до псевдологічного рішення про те, що кінцевий шлях – це смерть, і що це найбільш бажана і висока подія у житті”. Організатори таких груп вміло підштовхують дітей до непоправного, але вберегти їх від такого кроку можливо. Головне – вчасно розпізнати небезпеку.

І найголовніше: припинити паніку, дружити зі своєю дитиною, цікавитися її життям і проблемами, щоб у складній ситуації, за допомогою вона прийшла до Вас, а не до незнайомих людей в Інтернеті. Жодні кити і єдинороги не зможуть змусити дитину зробити крок в безодню, якщо у неї є друзі, затишна оселя, де її люблять і чекають, якісь плани і надії. Якщо вихідні уся сім’я проводить разом: наприклад, їде кататися на лижах, а потім п'є чай з булочками; якщо молодша сестра, або старший брат говорить: «Ти мій найкращий брат!». Якщо тато, який вимагає гарних оцінок у навчанні, але несе все одно свою дитину на руках, коли вона підвернула ногу на ковзанці. Все це і є страхувальна сітка, а зовсім не замок на комп’ютер і не грати на вікнах.

Часто батьки вчиняють дуже категоричні дії «на благо дитини» в таких ситуаціях, а саме:

· встановлюють функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини;

· перевіряють облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт, вміст спілкування у приватних чатах;

· обов’язково контролюють те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини.

Іноді це необхідно, але... Якщо батьки обирають такі методи контролю, вони мають знати, що це може може спровокувати погіршення стосунків з дитиною. Батьки, які риються в акаунтах і соцмережах своїх дітей, забирають телефони і комп'ютери, щоб дитина не могла приєднатися до цієї страшної групи «ВКонтакте», мають розуміти, що тим самим вони штовхають її у прірву. Краще довірливо поговорити з дитиною.

Щоб не допустити вступу дітей до таких груп, батькам рекомендується:

· приділяти більше уваги емоційному стану дитини, бути пильними і обережними у висловлюваннях;

· перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень, але для цього знайдіть привід, наприклад, сходіть разом в басейн: у разі їх виявлення – обережно з’ясуйте обставини, за яких вони з’явилися (особливу увагу звертати на пошкодження різного роду у формі кита);

· намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями; звертати увагу на коло спілкування дитини – щодня спілкуватися з дитиною про те, як пройшов день, що вона робила, з ким спілкувалась, які приємні моменти були.

Отже, щодня розмовляйте з дитиною на різні теми. Відверта розмова на рівних завжди краще, ніж «читання лекцій», батьківські монологи про те, що правильно, а що неправильно. Говоріть про те, що цінне для вас у житті. Не бійтеся ділитися власним досвідом, власними роздумами.

Зробіть все, щоб дитина зрозуміла: саме по собі життя – це та цінність, заради якої варто жити. Якщо цінність соціального успіху, гарних оцінок, кар'єри домінує, то цінність життя самого по собі, незалежно від цих речей, стає не настільки очевидною. Важливо навчити дитину отримувати задоволення від простих і доступних речей у житті: природи, спілкування з людьми, пізнання світу, руху. Кращий спосіб прищепити любов до життя – ваш власний приклад.

Кiлькiсть переглядiв: 1151

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.