/Files/images/_012/зображення_viber_2023-02-18_15-55-42-984.jpg

Музей історії Боянської школи був заснований у 2015 році, приурочений до 195-річчя появи першої школи на території нашого села та 50-річчя від будівництва сучасної школи, в який ми тепер навчаємось.

Музей був створений вчителькою історії, правознавства і громадянської освіти Пацурківською Л. Д. за сприяння адміністрації школи, вчителів,учнів та батьків, фінансової підтримки підприємця села Каби Івана Васильовича. Завдяки фінансовій допомозі Боянської сільської ради, колишнього голови Деменчука Г. А. для музею були придбані необхідні меблі. Матеріали для музею збирали всім миром: старі фотографії, шкільні приладдя, інформацію про історичне минуле школи, досягнення учнів і випускників, бойовий шлях випускників-афганців, атовців, спогади вчителів-ветеранів праці тощо.

З Чернівецького держаного обласного архіву вдалось отримати фотокопію «Щорічника початкової освіти Чернівецької області на 1929 рік» (на румунській мові), затвердженого головним інспектором Е.Сахляну, де міститься інформація про заснування школи у 1820році, кількість учнів і прізвища вчителів на той період. Це важливе документальне письмове підтвердження заснування школи більше 200років тому.

Цінною інформацією про історію школи поділився вчитель –пенсіонер, краєзнавець, автор брошури « Історія села Бояни» Білецький Пентелей Степанович (він надав для користування свої рукописи на румунській мові).

Джерелом для вивчення минулого з історії школи послужила монографія « Бояни» ( на румунський мові) заслуженого вчителя України Бізового Василя Миколайовича, спогади заслуженою вчительки України Мороз Людмили Олексіївни, вчителів-пенсіонерів Бізової Елеонори Іллівни, Козуб Михаїла Івановича, Юрку Анни Флорівни та інших.

Директорка школи Бота А. В. постійно поповнює матеріали музею: свідоцтвами про закінчення школи 50-60років,старими класними журналами, альбомами з досвіду роботи вчителів, відомостями про випускників, про діяльність школи в умовах війни тощо.

Цінними і важливими серед інших експонатів музею є венетки всіх випусків школи с 1950року і до теперішнього часу, зібрані і надані школі колишньою замісницею директора з виховної роботи Гавка О. Г. Цікавими є експонати, надані вчителем Михалчаном М. І. Це - три моделі учнівських літаків, виготовлені членами гуртку авіамоделізму, який існував в БСШ в 70-роках і був очолюваний залуженим вчителем України Ропчан Лазар Георгійовичем.

На передньому плані ви можете побачити герб та гімн школи,список випускників, які закінчили школу з золотою або срібною медаллю (з 1950року до теперішнього часу їх більше 200),а також подаровані школі картини ії випускниками-художниками. Вчителька історії Пацурківська Л. Д. зберігла і передала музею піонерську атрибутику: горн, барабан, прапорці, вимпели і оформила фотовиставку «Із шкільного життя». Там міститься матеріал про життя піонерської дружини імені О. Кошового», жовтенят і комсомольців, символіка школи тих часів. Було зібрано багато фотографій і спогадів із історії школи. Вся зібрана інформація була нею просистематизована по періодам і викладена на 7 стендах:

1. «Заснування школи» (на румунський мові)- австрійський період

2. «Наша школа в першій половині ХХст.»(на рум. мові)-румунський період

3. «Наша школа в другій половин і ХХст.»(на укр. мові)-радянський період

4. «Залужені вчителі України» (на укр. мові)- про Бізові В. М., Мороз Л. О., Ропчан Л. Г., які працювали в нашій школі.

5-6. «Директори школи»( на укр. мові)

7. «Наша школа за часи незалежності України»

Представлені стенди українською та румунською мовами свідчать про основні етапи становлення школи, містять багато фотографій і фактичного матеріалу.

У вітринах під склом знаходяться тематичні виставки: «Військово-патріотичній куточок», «Спортивні досягнення учнів», «Наші випускники-наша гордість», «Технічні шкільні засоби минулого», «Сіячи розумного, доброго, світлого»(2 виставки про колишніх вчителів школи), «Майстерність учнів» тощо.

У шафі зберігаються матеріали учнівської виробничої бригади, яка існувала в нашій школі у 60-80роках, очолювана вчителями біології Лунгу Михаїлом Парфеньевичем та Павел Георгіем Івановичем. Згідно договору, укладеного з місцевим колгоспом «Батьківщина», вона займалась вирощуванням зерна «Міроновська-808» на площі 20-ти гектарів, кукурудзи Б-3 на площі трьох гектарів. Робота учнівської виробничої бригади проводилась у співпраці з науково-дослідною станцією захисту рослин, що знаходиться на території села.

В іншій шафі зібрані альбоми з досвіду роботи вчителів школи, дипломи і грамоти досягнення школи за часи ії існування.

Ще в одній шафі можна побачити шкільне приладдя минулих часів: чорнильниця, дерев’яна ручка з металевим пером, чорнильна авторучка, старі підручники, зошити, класний журнал, грамоти учнів, візитки школи. Є в наявності дві старі шкільні парти, фотоальбоми з позакласною діяльністю учнів минулих років, призові конкурсні роботи учнів школи, оформлені фотовиставки про школу 50-60років ХХст, 70-80років, 90років, сучасність.

Ми пишаємось тим, що:

* в нашій школі працювали три Заслужених Вчителі України

* під керівництвом вчителя історії Гельмана Ефіма Йосиповича в школі в 1967році був заснований музей села Бояни, який отримав почесну назву народного музею. Його традиції продовжує етнографічний музей села,створений нещодавно в нашій школі.

* школа мала інтернат, де навчались учні з різних навколишніх сіл, найкращі в районі кабінети, майстерні трудового навчання по дереву та залізу, славилась в області високою якістю наданої середньої освіти.

*Різноманітними досягненнями учнів і наших випускників в минулому і теперішньому часі, педагогічною майстерністю наших вчителів.

В музеї проводяться екскурсії, уроки, зустрічі з видатними людьми, приймаються гості школи, навіть міжнародні делегації. Ми продовжуємо збирати матеріали та експонати для нашого музею. Нещодавно була оформлена виставка до 500річчя першої документальної письмової згадки про наше село Бояни. Тепер працюємо над створенням куточку про роботу пункту розміщення, проживання та харчування тимчасово внутрішньо-переміщених осіб на базі нашого Боянського ліцею під час активної фази російсько-української війни (2022року). Різні заходи із теперішнього життя школи відображаються на сайті школи і в соціальних мережах.

Таким чином, історія Боянської школи має не тільки багате минуле, творче сучасне, а й широкі перспективи розвитку у майбутньому. Вона буде збережена в музеї школи для прийдешніх поколінь.

Кiлькiсть переглядiв: 185

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.